>Her Şey Vatan İçin!

>Yurt dışında oynayan Türk futbolcuların kariyer planları son zamanlarda fazlasıyla bedelli askerlik kaygılı olmaya başladı. Önce isim isim gidelim. Tümer Metin’in Larissa’da oynama sebebi askerlik. Tuncay Şanlı’nın M.Brough sonrası Premier Lig’de kalma kararı; kariyerden çok bedelli hakkını elde etmek için. Hasan Kabze Türkiye’ye dönebilir ama dönmüyor. Rubin Kazan’da forma şansı bulamıyor ama 1 yıl daha dışarda oynarsa-çalışırsa-bedelli hakkını elde edecek. En sıcak vaka, Fatih Tekke. Trabzonsporlular onu bekliyor, yönetimle anlaştı ama önünde askerlik engeli var. Süreyi doldurmadan gelip imza atarsa gelecekte uzun dönem askerlik onu bekliyor olacak. Çözüm ne olabilir? Bunlar milyon euro kazanan sporcular. Bedelli askerlik hakkı bütün profesyonel sporculara verilse –ki ben buna yeşil pasaportu da dahil eder, konsolosluk kapısında takımların bekleme rezaletine son verirdim- ve karşılığında bu futbolcular 5 bin Euro yerine 100 bin Euro ödese!..
Bu konuyu daha önce de yazıp çizmiştim. Bizimkisi iyi niyet: Futbolcunun kariyeri sekteye uğramasın. Devletin de kasasına para girsin. Şehit ailelerine gitsin bu Euro’lar. Ama yok olmuyor işte…
Alişan diye bir Cin Ali var mesela bu memleketin havasını soluyan. Habertürk’ten Tahir Kum geçenlerde ortaya çıkardı: Askerliğini 38 yaşına kadar tecil ettirmek için gitmiş Tepecikspor ile sözleşme imzalamış.
Maazallah o kanun çıksa, ortalık futbolcudan geçilmez. Almanya’dan daha çok profesyonel futbolcumuz olur. Fena mı futbolumuz gelişir (!)

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s