>Jo Galatasaray’da

>Geleceği 2-3 gün önceden belli olan bir transfer, sanırım Galatasaraylılara için pek muteber adam kabul edilmiyor (!) Haldun Üstünel’in önceki transferlerdeki gizlilik politikasının yansıması bu. Jo, bu blog açıldığından beri 3 takım değiştirdi, bu adres de ihtiyarlıyor… CSKA’dan, Man. City’ye geldiğinde ( bu transferin hikayesi Kızıl Samba başlıklı yazıya dayanır. CSKA Moskova, Corinthians ve Premier Lig arasındaki transfer üçgenini (Carlos Tevez, Mascherano) kuran oligarklar ve onların vitrindeki adamı Kia Joorabchian, Jo’nun da menajeridir.) 22 M bonservis için asrın kazığı yorumu yapmıştım. Gerçekten de akılalmaz bir para ödemişlerdir piyasa şartlarında. (Jo’nun transfer görüşmelerini başlatan Sven Goran Eriksson’du. Milli takım kotasını da yetenek kontenjanından aşıp çalışma iznini aldı.) Bir yıl öncesinde Elano kapıdan girmişti, ertesi sezon Jo ve Robinho. Onlara kısaca “Brezilya çetesi” yada “3’lü Çete” dediler orada. Başından itibaren de Mark Hughes’a problem oldular. Bugün Galatasaray, ikisini kadrosunda bulunduruyor, Robinho da sezon sonu için valiz topluyorsa sebep Mark Hughes’dür. David Moyes en değer verdiğim hocalardan biridir. Geçen sezonun ortasında kiraladığında da akıllı bir iş yapmıştı. Ayağını yorganına göre uzatıyordu Liverpool’un mavi tarafı. Bu sezon arıza çıkardı Jo; Moyes de biletini kesti. City tarafında Dubai’den gelen sıcak parayla 0-0-10 oynayabilecek kıvama gelen kadronun elbette ki Jo’ya ihtiyacı yok. Mancini transferleri sezon sonunda yapacak ve başta Pazzini ve Mutu olmak üzere farklı bir forvet listesi var. Haldun Üstünel bu açığı iyi yakalamış işte ve 6 sıfırlı olmayan bir rakama, satın alma opsiyonuyla birlikte Jo’yu sezon sonuna kadar kapatmış.

Elbette ki son vukuatları akla gelince “2. Lincoln olur mu?” diye sorgulanacaktır. Geldiği tarihten sezon sonuna kadar bir ara olmadığından Jo firar edecekse zaten dönmez! Kariyerinde, satın alma opsiyonlu sözleşme noktasına gelen adamlar kendilerini kanıtlamak zorundadırlar. Jo da sanırım futbola konsantre olmak zorunda.
Soru elbette, Galatasaray neden Avrupa Ligi’nde oynatamayacağı bir forvet aldı? Ara transferde önlerine gelen alternatifler arasında Jo’dan daha iyi ve aynı zamanda Avrupa’da oynayabilecek bir adam olmadığına inandıklarındandır elbette. Bu dönemde kimse, kimseye, leblebi gibi gol atan golcüsünü teslim etmez. Takım değiştiren, illa ki ya problemdir, ya yedektir… Nonda’nın hafta içinde iki günde bir antrenmanı asması ve yeteri kadar çalışmaması, dolayısıyla da sahada belinin dönmemesi ve güçsüz durması bu transferi doğurdu. Kim gelirse gelsin birinci santrfor olacaktı. Gelenin de Nonda’yı kulübede tutacak biri olması gerekiyordu. Peki Baros dönmeyecek mi? Mart 15’te takımla antrenmana çıkması beklenen Baros’un 5 ay bir tek maç yapmadan sezonun kalan 45 gününde kaldığı yerden devam etmesini beklemek biraz hayalcilik olur. Rijkaard gibi tecrübeli bir adamın gözünde Baros sezonui kapadı. Bu elbette bu sezon forma giymeyecek manasına gelmiyor.
Haldun Üstünel’in başarısı bir hafta içinde Premier Lig’den iki adamı çıkartıp İstanbul’a gönderebilmektir. Evet adam kargoluyor çünkü kendisi hala Londra ya da bir başka şehirde. Sanırım bir de orta saha peşinde. Bu da daha önce yazı konusu olan Rijkaard’ın omurga planına uyuyor. Stoper, orta saha ve santrfor. Kewell&Neill ve Elano&Jo tercihlerinin bir rastlantı olmadığı ortada. Jo, Rijkaard’ın hesap ettiği katkıyı yaparsa (Hollandalının bol paslı oyununda Jo yeteri ayak becerisine sahip adamdır) Galatasaray, 8 milyon Euro civarı ödeyip bonservisi alır. Aşı tutmazsa; Jo da, Galatasaray da başka denizlere yelken açarlar.
Yolu Everton’dan geçmiş ve bir gün Galatasaray gelmiş adamlar listesi ayrı bir yazı konusu olsun… Abel Xavier, Linderoth, Lucas Neill ve Jo…
Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s