>Döner Bıçağına Ruhsat!

>Bu ülkenin tribün kültüründe 40 yıldır var bu silah! Döner bıçağı. Yıllardır çıkan her kavganın ardından döner bıçaklarını polis sergiler, medya haber yapar. Google’da döner bıçağı fotoğrafı arattığınızda da ilk gelen fotolar bunlardır! 3 Büyükler’in İnönü Stadı’nı ortak kullandığı yıllardan bu yana İstanbul’un tribünlerini bilirim. Bu döner bıçakları o fotoğrafın değişmez parçasıdır. Son olarak Galatasaray-Ankaragücü maçında bol miktarda yakalandığı söylendi. Taraftarın aşırı alkolden birbirini tribünden atacak kadar zıvanadan çıktığı bir ortamda döner bıçakları yine beyaz örtülü bir masada sergilendikleriyle kaldı. Sonra? Unutuldu gitti!

***

Evinizde döner yapmayı denediniz mi? Bence uğraşmayın. Dondurulmuş döner de almayın. Döner sokakta yenir, ben canım çektiğinde gider Beşiktaş Karadeniz büfede yerim. Kebapçıların da iyi döner yaptığına inanmam. Almanlar da döneri sever ama bizim buraların döneriyle alakası yoktur. Orada döneri benim traş makinesi dediğim aletle keserler. Döner bıçağı göremedim oralarda. Peki evde kullanım pratiği olmayan, hiçbir kadının “mutfağımda tek eksiğim döner bıçağı” demediği bir ortamda döner bıçakları neden dükkandan her içeriye giren satılır?
Bugün devlet, döner bıçağını üretenlere şu teklifle gelse, ne cevap alır acaba? “Her döner bıçağının üstüne seri numarası yazacak ve satın almaya gelenlerden ticari işletmesinin ruhsatını isteyeceksiniz. Döner bıçağını sadece restoran, büfe sahipleri satın alabilecek. O döner bıçağı staydum etrafında yakalandığı zaman da ruhsat sahibinden hesabını soracaksınız.” Hangi işletme bu uygulama olsa kalkıp bizim ticari kaybımız olur diyebilir ki?

***

Pazar günü derbi var. Maç bileti alabilmek için kimliğinizin fotokopisini gişeye teslim etmek zorundasınız. Bir bilet alabilmek için yok efendim x,y kredi kartına sahip olmak zorundasınız. “Derbide misafir taraf atkısını takmadan gelsin” deniyor (!) Ne demek atkıyı takmamak yahu!
Bütün bu kurallara uyacaksınız ama nerede satılıyorsa oradan; döner bıçağını elinizi kolunuzu sallayarak satın alacaksınız.

Bitirirken elbette ki; “ya diğer kesici aletler” diyeceksiniz? Önce döner bıçaklarına bir önlem alınsın da, kendini taraftar değil de, Malkoçoğlu’nun torunları zanneden bulanık beyinler, adam kesmesinler bu ülkede…
Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s