>Stoch Transferi

>Stoch’un nasıl futbolcu olduğundan önce elbette ki iki ezeli rakip arasındaki transfer savaşı konuşulacak. Kazanan taraf Fenerbahçe oldu. Galatasaray’ın en az 3 haftadır gündeminde olan Stoch’un ya uzun zamandır peşindeydiler ya da öncelikle ezeli rakibe psikolojik üstünlük kurmak için işi 24 saatte bitirdiler. Fenerbahçe’nin listesinin ilk sırasında ters kanatta oynayan Krasic vardı ama menajer maharetiyle İtalyan büyüklerini birbirine sokunca CSKA da 15 milyon olarak belirlediği bonservis bedelinde indirime gitmedi. Juventus da teklifini 13.5 milyona kadar çıkardı. (Bu transfer hala çok karışık, sürekli fiyat artıyor) Bu rakam Fenerbahçe’nin bütçesi için fazlaydı ki Stoch’a yöneldi. Benim duyduğum Fenerbahçe’nin 9 milyon Euro’ya oyuncunun bonservisini aldığı yönünde.

Galatasaray’da “Transfer sihirbazı” Haldun Üstünel zaten sıkıntılı günler geçiriyor, bu imza da onun yediği bir gol” olarak lanse edilecektir. Transferde isimleri imzaya kadar saklayabilen Üstünel’in asıl başarısı getirdiği isimlerden çok; resmi açıklamaya kadar medyadan uzak durabilmesiydi. Bu kez olmadı ve Stoch transferi; “Fenerbahçe, Galatasaray’ın uğraştığı adamı bir gün bitirdi” olarak manşetlere düştü.

Stoch nasıl futbolcu peki? Hollanda ligini sezon boyunca izlemedim. Stoch’u da izlediğim 2-3 maçla değerlendirme şansım yok ama Stoch uzmanları elbette çıkacaktır. Bu konuda en doğru bilgiyi Flying Dutchman blogdan Fırat verir. Benim iki kriterim var. Birincisi, Chelsea scout’unun onayını almış, kalitesini kanıtlamış bir isim. İki, Twente gibi ilk kez şampiyonluk yaşamış bir takımda iyi bir sezon geçirmesi. Dünya Kupası’nda yıldızı parlayacak isimler arasında adı geçen bir futbolcuyu finaller öncesinde fiyatı artmadan kadroya katabilmek önemlidir.

Peki Stoch kime lazımdı? Kesinlikle Fenerbahçe’ye. Carlos-Vederson gitmiş, Uğur sakat. Fenerbahçe’nin sol kanadına iyi bir hücumcu lazımdı. Peki Galatasaray neden Stoch’un peşindeydi? Transfer hamlelerinde Galatasaray’ın pek mantık bulamıyorum ama bunu da Kewell gitmişken; Arda ya da Elano’nun takımdan ayrılma ihtimaline bağlamak lazım. Sahadaki Galatasaray birşey kaybetmedi. Fenerbahçe ise iki kere kazandı…

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s