>Dünya Kupası Gün #3

>Gürültüye alıştık, artık hayatımızın bir parçası mı oldu? Bu akşam oynana maçta daha az mı çalındı yoksa güzel futbol vuvuzelayı da mı yendi? 3 gün geride kaldı ve finallerin en güzel maçını izledik bu akşam. Almanlar, Avustralyalıları sürklase ettiler. Kupa tarihinin yaş ortalaması en yüksek 5. onbiriyle sahaya çıktı Avustralya. Almanlar ise 1934’den bu yana en genç takımla geldiler santra noktasına. 25 yaş ortalamasıyla oynayan bir takım karşısında 31 yaş ortalamalı Avustralya için kırılma noktası kornerden gelen topu kaleye tipleyemedikleri andı. Almanlar karşısında yenik duruma düşen bir takım pek şansı olmaz genelde. Nefis futbol oynadılar. 3 gündür eziyet gibi geçiyordu maçlar, bu 90 dakikanın sonunda ohh ve dedik. Mesut ilk golü hazırladı, bir asist yaptı, iki de net kaçırdı. Orta sahadaki dinamizm, Klose’nin tecrübesi ve Bundesliga’da attığı kadar milli takım formasıyla (39) atan Podolski’nin fırsatçılığı. Tim Cahill’in kırmızı kartı da farkı getirdi. Bir ara “Yeter vurmayın, kanguru öldü” dedim ekran karşısında. Avustralya’da Lucas Neill fena dağıldı. Galatasaray’ın transfer listesinden düşen Grella, Polat ve yönetimine iyi ki imza attırmadık demişlerdir. Ölüm grubundan sonra en sert grup olarak görüyordum. Almanlar şovla başlayıp arkalarına bakmadan yola devam edecekler.

Gana-Sirbistan maçını gazetedeki haber telaşı yüzünden kaçırdım. Quaresma gelmiş, Erman Kunter şampiyon olmuş, güzel bir Pazar’dı. Sirbistan’ın büyük hayal kırıklığı olduğu yorumları var. Başta Krasic olmak üzere vitrindekiler silinip gitmişler. Gana büyük ihtimalle, Almanların arkasından gruptan çıkar.

Günün ilk maçında ise vuvuzela artı kötü futbol çekilecek gibi değildi. Cezayir kötü oğlu kötü takım. Dün Green’den sonra bugün de Cezayir kalecisi saçma sapan bir gol yedi ve Slovenya ilk katıldığı kupada kaybettiği 3 maçın ardından ilk galibiyetini aldı. Jabulani için tartışmalar erken başlamış, Casillas fena sallamıştı topu. İki gündür yenilen gollerde ve top kontrollerinde yaşanan zorluk da bu eleştirileri haklı çıkartıyor. TRT spikerleri ise dersini çalışmamış, turnuva boyunca da istatistikleri takip etmiyorlar. Mesleğin en üst noktasındaki bir turnuvaya insan bu kadar mı hazırlıksız gelir?

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s