>44 Yıl Sonra Bir Pazar

>
 

Messi’yi Maradona ile karşılaştıranların ekmeğine yağ sürdü bu oyun. İngiltere’ye attığı slalom golün aynısı attı, yetmedi gitti Tanrı’nın Eli’ni de yeniden çevirdi. Bugün değil, geride kalan grup maçlarının birinde yaşansa Lampard’ın pozisyonu elbette ki konuşulurdu ama böyle filmin devamı olmazdı. Bu oyun bu yüzden güzel, bu yüzden büyülü, bu yüzden acıklı, bu yüzden garip. 44 yıl önce olmayan golle sevinenler, bugün bal gibi golleri verilmediği için evlerine dönüyorlar. İngilizler, son 16’ya kalan takımlar arasında en kötü futbol oynayandı desem abartmış olur muyum? Galiba olmam. Son kader maçını Milner’in solo performansıyla aldılar, başka da bir şey yapmadılar. Bugün de futbol oynadıkları dakikalar 30 ile 45 arası. Her şeye rağmen yine de bir fakatı var bu oyunun. O gol verilseydi maç ne olurdu? Lampard topa vurduğunda onunla yaklaşık aynı hizada olan yardımcı ofsayt çizgisini kontrol ettiğinden doğal olarak yetişmedi pozisyona. Bu türden pozisyonlarda yardımcıların çizgiye yetişebilmeleri için toptan hızlı olmaları lazım! Yok öyle bir şey tabii! İş orta hakemde bitiyor. Pozisyon üstelik top çizgiyi geçti mi acaba tartışması yaratmayacak kadar net bir biçimde girdi içeriye. Skoru ve turu elbette ki Almanlar haketti. İngilizler buraya gelirken, Rooney ile büyüyeceklerdi, o ortalıkta görünmeyince beklenen oldu ve Capello faktörünü (?) rağmen yine valizleri topladılar. O reklamın senaryosunu kim çekmişse, Rooney gitsin tekme tokat dalsın artık:)

Teknik adamlar için bir paragraf açmak lazım. Sonra uzun uzun yazmak üzere. Capello, Lippi, Eriksson, Hitzfeld, Antiç bir tarafta Löw, Maradona, Dunga… diğer tarafta. Birinci grup 90’larda Avrupa futboluna hükmetmiş, hepsi efsane hoca sıfatını hakeden adamlar. Ve hepsi de sınıfta kaldılar. Teknik adamlıkları tartışılanlar ise yola devam ediyorlar.

Bu turnuvanın en değerli istatistiği onbirlerin yaş ortalamaları. Almanlar, Avustralya’yı geçerken (6 yaş fark), Şili bu kadar sevilirken, İngiltere bugün Almanya karşısında dağılırken… Genç olanlar kazanıyor. Yaş ortalaması düşük takımlar yürüyor. Bugün Almanların, İngilizlere attığı gol sayısı ile iki takımın yaş ortalaması arasındaki fark aynı…

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s