>Emekli Transfer Sihirbazları

>Tatilde televizyonu üç kez açtım, bizim takımların maçları ve derbi için. Gazeteleri sabahları hızla geçtim. Bir konu var ki küllendi mi yoksa geciken transferler yüzünden hala gündemde mi bilmiyorum ama iki satır not düşeyim istedim. Haldun Üstünel’in Futbol AŞ yönetim kurulu üyeliğinden istifası sonrası gittiği tatil dönüşü, Galatasaray Başkanı Adnan Polat istifasını istedi, Üstünel de gereğini yaptı ve yönetim kurulu üyeliğini düşürdü. Bir yıl öncesine dönelim. 11 Ağustos 2009’da Adnan Polat basın toplantısı düzenliyor, 4 gün sonra yazdığım satırlar şudur:

“Galatasaray’da Adnan Polat’ın yaptığı basın toplantısının ardından dört gün geçti. Ne öğrendik peki? Haldun Üstünel yalnız değilmiş, başka sihirbaz yöneticiler de varmış! “Transferi tek başına Haldun Üstünel bitirmiyormuş!” Olacağı buydu. Haldun Üstünel’ün popülaritesi; demek ki Galatasaray yönetiminde bazı isimleri rahatsız etmiş. Şimdi aşağı çekmeye çalışıyorlar Üstünel’i. Bu bir Galatasaray klasiğidir. O her ne kadar mütevazi davranmaya devam etse de, kameralardan kaçsa da, üslubunu korusu da; bu şöhret bazılarına sıkıntı vermiş… Bir anda transferleri 3-4 yöneticinin yaptığı hikayeleri yazılmaya başlandı. Para sihirbazı varmış, o varmış, bu varmış… “

Bu empati yoksunu satırlar o tarihte çok tepki toplamıştı. Üstünel’in koptuğu, koparıldığı gün, o günlerdir işte Galatasaray’dan. Yönetim dediğiniz vitrin işidir. Bir tarafta gelir sağlayan projeleri yöneten ve aralarında düşük profil çizmeye çalışanlar, bir tarafta taraftarın adını bile bilmediği, yönetim kurulu listesinde adı geçen ama bir tek icraatı olmayanlar,vs.. Haldun Üstünel’in de adı Hakan Bilal Kutlualp ve Sadettin Saran’ın yanına, “Emekli Transfer Sihirbazları Kulübü”ne yazıldı. 3 Büyükler’de başkanlar transferde iş bitiren yöneticileri bir zaman sonra sahne dışına atıyorlar. Beşiktaş’ta da Celal Kolot böyle tasfiye oldu. Demirören şimdi Serdal Adalı’nın rolünü kendi yazıyor, aldığı dakika belli! Bu isimler arasında Üstünel de Saran’ın yolunu izleyecek ve susacaktır. Bir de konuşan ikili var. İkisi de galerici, ikisi de başarısız eski yönetici. Fatih Gökşen ve Celal Kolot, birileri devamlı bu ikiliye mikrofon uzatıyor, bunlar da açıyor ağzını yumuyor gözünü. Bu satırlar buradan iki kanata paslanır:
Bir, Haldun Üstünel, Galatasaray’ın Sandro Rosell’i olur mu?
İki, başkanların, yöneticilerin konuştuğu futbol dünyasında teknik adamlar ve futbolcular neden özel röportaj veremiyor? O röportajları veremeyen futbolcular futbolu bıraktıkları gün neden her gün konuşuyor?

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s