>Çocuk Oyuncağı Mı Bu?

>Galatasaray, 18 yıl sonra Bursa’ya sahasında kaybediyor. 20 yıl sonra iki mağlubiyetle giriyor sezona. Rijkaard maçın ardından basın toplantısı yapıyor. Yine kısa süren, cümlelerin beş kelime olduğu bir basın toplantısı. 0-2’den sonra maçtan kopan oyuncularını eleştiriyor ve şöyle diyor ya da daha doğrusu Mustafa Yücedağ şöyle çeviriyor:

“Son 10 dakikada takımdaki lider vasfında olması gereken arkadaşımız olmadığı için, bu da futbolcularda bir yan etki yaptı.”

Kimi işaret ettiği belli.. Arda Turan, Bursaspor maçında sorumluluk almıyor, oyuna konsantre değil. Teknik adamın tercihidir, medyanın önünde ya da soyunma odasında birebirde eleştirebilir. Maçın ardından iki gün boyunca gazete sayfalarında, programlarında Rijkaard&Arda ilişkisi tartışılıyor. Ortada kriz var deniyor. Sonra ne oluyor.?Galatasaray Lviv’e gidiyor. Dün basın toplantısında Mustafa Yücedağ aynen şöyle söylüyor:

Rijkaard’ın tercümanı Mustafa Yücedağ, Bursaspor maçı sonrasında ”Son 10 dakika sahada lider vasıflı oyuncum yoktu” şeklinde yaptığı tercümede hata yaptığını vurguladı. Rijkaard’ın böyle demek istemediğini ve Arda’yı kastetmediğini anlatan Yücedağ, ”Benim kelime hatam var, kendisi ‘o yükü taşımak, kaldırmak’ anlamında bir ifade kullandı. Ben de bu iki kelimenin benzer olması nedeniyle ‘lider vasıflı’ şeklinde tercüme ettim. Orada bir yanlış tercümem var. Bununla ilgili de özür diledim” diye konuştu.

Mert Çetin’i çok eleştirdik yetersiz diye. Evet hala yetersiz ama hiç olmazsa Rijkaard, İngilizce konuşuyordu. Mustafa Yücedağ eski futbolcu, Rijkaard ile Hollandaca iletişim kurması güzel ama Türkçe’sinin yetersizliği işte yukarıdaki gereksiz tartışmayı yaratıyor. Yücedağ’a uyarı geldi de mecburen bu açıklamayı yaptı diye de düşünen olur! Harbiden bu işler çocuk oyuncağı mı?

15 aydır teknik direktörünün kendisini adam gibi ifade etmesini sağlayacak bir tercüman bulamayan da Galatasaray…
80 gündür açık olan transfer borsasında 3 yabancıyı alamayan da…
Söyleyin hangisi kolay?

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s