>Serie A’da Yıllık Ücretler 2010-11

>La Gazzette dello Sport’un her sezon başında transfer dönemi kapandıktan sonra yayınladığı bir araştırma var. Serie A’da futbolcuların yıllık net kazançları. 20 takımın da 25 futbolcunun net kazançları gruplar halinde yayınlayacağım. Bu sezon İtalya Serie A’da 494 futbolcunun kazançları listeledi. Takımların alt yapısından gelen genç oyuncular toplam 802 milyon Euro yıllık ücret istatistiğine dahil edilmedi. En çarpıcı rakam elbette ki İbrahimovic’in kazandığı paranın Cesena’nın 25 kişilik kadrosunun toplamından fazla olması. Barça’da 12 milyon alan ve Milan’da 9 milyonu kabul eden İbrahimovic, 25 futbolcusuna 8.3 milyon Euro ödeyen ligin yenisi Cesena’yı tek başına yuttu.

Bizim büyüklerle bir karşılaştırma yapmak gerekirse, 1 milyon ve üzerine yıllık ücret ödeyen Milan, Inter, Juventus, Roma dışında sadece Lazio ve Fiorentina var. Kalan takımlarda bir milyon ve üstüne çıkabilen çok az sayıda oyuncu var.

Bu sezon İbra ve Robinho’nun gelişiyle birlikte oyuncularına ödediği toplamda Milan, Inter’i solladıç. Milan 130 milyon öderken, Inter 121; Juventus, 100, Roma ise 83 milyon ödüyor.
Listenin kalanıyla ise bir uçurum var. 5. sıradkai Fiorentina 41 milyon Euro ödüyor oyuncularına. İtalya’nın iki büyüğünün ödediği toplam yıllık ücretler, Barça ve Real Madrid’in ödediğinden düşük. İspanyolların açıkladığı rakamlar brütse hesaplar karışır elbette. Fotoda Serie A’nın mevkilerine göre en çok kazanan 11’i var. Şimdi sırada takım bazında yıllık ücret listeleri var.
Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s