>Ulrike Muschaweck ve Arda

>Dün İstanbul’da bir tıp kongresi sona erdi. Avrupa Fıtık Derneği’nin 32. kongresi. WOW Hotel’e en yakın spor kulübü Galatasaray. İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş ya. Hikaye bu işte. Dün sabah 9 ile 10:30 arasında kürsüye çıkan (altta) ve sporcularda osteitis pubis rahatsızlığını gidermek için operasyonlarında kullandığı tekniği anlatan Ulrike Muschaweck de kongreye katılan ünlü cerrahlardan biri. 2007’de Owen’ın ameliyatı (Alan Shearer ve Jonathan Woodgate, Martins ve NFL’den Tom Brady de var listede) sonrasında Münih Mucizesi manşeti atılmış kendisi hakkında. Arda Turan’ın sakatlık haberi sonrasında operasyon kararı Almanya’da da verilebilirdi. Sonuçta ameliyatın Münih’te olacağı açıklandı. Peki Arda, neden İstanbul’a geldi. Çünkü onu ameliyat edecek doktor ondan önce İstanbul’a gelmişti bile.
Ulrike Muschaweck, dünyanın en tanınmış fıtık uzmanlarından. Osteitis pubis operasyonlarında ise bir marka. Münih’teki Hernienzentrum’un başında. 1990 yılından beri 12 bin ameliyat yapmış! Son yıllarda geliştirdiği ve özellikle sporcuların bir an önce sahalara dönebilmesi için uyguladığı adını “Munih repair” verdiği bir cerrahi tekniği de geliştiren kişi.Hayat bazen tesadüflerle dolu. Arda Turan’ın muzdarip olduğu sakatlık için Avrupa’da tüm futbolcuların kliniğini ziyaret ettiği kadın, Arda İstanbul’a döndüğünde kongre için 3 gündür burada.
Bu sakatlık sonrası sahalara geri dönüş süresi geçmiş yıllarda 3-4 ay olarak biliniyordu. Son olarak yine bir Galatasaraylı, Çağlar’ı ameliyat eden Ulrike Muschaweck hastalarını 24 saat sonra taburcu ediyor. Çağlar, 40 gün sonra kondisyon idmanlarına başlamıştı. Arda da yarın ameliyat olacak. Her şey yolunda giderse Arda, -son dönemdeki geri dönüş sürelerine bakarsak-Aralık ayında forma giyer.*

* “With the sparing “Minimal-Repair-Technique”, the athlete can walk and lift weights right after surgery and start training after 2 days. Full recovery occurs between 10 and 14 days! (A major difference to 5-7 weeks like with the other techniques, especially for a professional football player!)”

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s