>Ricardo Quaresma Röportajı

> Bu röportajı Portekizli arkadaşıyla birlikte çeviren ve blogda yayınlamam için yollayan Mehmet Güren‘e çok teşekkür ediyorum. Orijinal metine buradan ulaşabilirsiniz. Röportajın Porto başta olmak üzere Portekiz futbolu konulu iki bölümü daha var.

Ricardo Quaresma: “Beşiktaş’ı seçmek hayatım boyunca yaptığım en iyi seçimdi.”
Quaresma, röportajında İstanbul’da kendini “evde” hissetiğini anlattı. Ricardo Quaresma kariyerinde yeni bir sayfa açtı. Inter’de geçen yılların ardından Portekizli bugün, binlerce kişi tarafından havaalanında ve stadyumda karşılanan bir yıldız. Quaresma Maisfutebol ve TVI İstanbul’daki yaşamını ve 2007 yılında başlayan “aşkı” Beşiktaş’ı anlattı.
* İstanbul’da bu şekilde karşılanmayı bekliyor muydun?
RQ: Dürüst olmak gerekirse bana “Seni İstanbul’da binlerce kişi karşılayacak” denildiğin şaka yapılıyor sandım. Ama uçaktan indiğimde çevremde onlarca insan gördüm. İnanamadım. O an hissettiklerim gerçekten anlatılmazdı. Söyleyebileceğim tek şey bana inanan, bu kadar değerli olduğumu düşünen insanların olması beni çok mutlu etmişti..
* Taraftarlardaki bu çılgınlık sen 2007 yılında Porto formasıyla İnönü stadına çıktığında başladı. Rakip takım taraftarları tarafından alkışlanmak nasıl bir duyguydu?
RQ: Deplasmandaki taraftarlar tarafından alkışlanmak çok değişikti. Ama bir futbolcu olarak çok mutlu edici bir duyguydu çünkü. Bu demek oluyor ki oynadığım futbol ve mücadelemle onları etkileyebilmişim. Aramızdaki bağ aslında orada başladı. Bugün Beşiktaş forması giyiyorsam, o günün büyük bir etkisi var.”
* Beşiktaş forması giymek Portekiz dışında yaşadığın en iyi tecrüben mi?
RQ: Sanıyorum öyle. Yaşadığım bütün ülkeler, oynadığım tüm takımlar arasında şimdiye kadar kendimi en mutlu hissettiğim ve evde hissetiğim yer şüphesiz burası (Beşiktaş). Herşey, şimdiye kadar hep hayalini kurduğum şekilde.* Bu seferki fark nedir?
RQ: Öncelikle Inter’de kaybettiğim futbol oynama coşkumu tekrar kazandım. Keyif, güven, mutluluk… Hepsi. Artık Beşiktaş’ın daha iyi yerlere gelmesi için mücadele etmek istiyorum.
* Sezon başında İspanya’da (Atletico Madrid) oynayacağın konuşuluyordu. Ters giden neydi? Neden olmadı?
RQ: Hayır, ters giden hiçbir şey olmadı. Çünkü ben Türkiye’ye gitmeyi seçtim. Çünkü ben mutlu olacağım yerin orası olduğunu hissediyordum. Menajerim bana seçenekleri sundu. Karar vermemi istedi. Ve ben kendim için seçtim. Dürüst olmak gerekirse, verdiğim karar (Beşiktaş’a gelmek) hayatım boyunca verdiğim en doğru karardı.
* Portekiz’e geri dönecek misin? Şu an bunu düşünüyor musun?
RQ: Neden şu an? Şu an değil. Belki gelecekte, kim bilir?…
* Peki Portekiz’de hangi takım?
RQ: Şimdi konuşmaya gerek yok. Çünkü şu an kesinlikle bunu düşünmüyrum. Gelecekte konuşuruz.
* Görünen o ki, çabuk adapte olmuşsun. Nasıl bir ülke orası?
RQ: Türkiye’de çok mutluyum! Bana gerçekten çok güzel davranıyorlar ve bana her zaman güven aşılıyorlar. İnsanların bana olan sevgisini ve saygısını her zaman hissediyorum. Açıkçası, bu ülkeden çok keyif alıyorum ve gerçekten çok mutluyum.
* Türkçe hangi kelimeleri biliyorsun?
RQ: Türkçe zor bir dil. Ama “Merhaba” Merhaba demek. Ne zaman klübe girsem herkese söylüyorum bunu. Ayrıca “Afiyet olsun” yemeğin keyfini çıkar demek. Ben her zaman acıkıyorum, o yüzden bunu çok duyuyorum!
Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s